İstanbul Klima Servisi
444 67 02

Klima Çalıştığı Halde Neden Soğutmaz? 7 Kontrol Noktası

Klima Çalıştığı Halde Neden Soğutmaz? 7 Kontrol Noktası

Klimanız aktif bir şekilde çalışıyor ancak soğutma yapmıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Başlıca bilinen sebepler klima gazının bitmesi, kompresörün bozulması ve boru ya da filtrelerde tıkanıklık olmasıdır. Eğer klimanız çalışıyor ancak yeterli miktarda soğutma yapmıyorsa kontrol için evde yapacağınız bazı adımlar var. Bunlar sorunu çözmez ise mutlaka bir klima servisi için 444 67 02 teknik ekibine başvurmanız gerekir.

Klima Çalıştığı Halde Neden Soğutmaz? sorusuna verilecek 7 maddelik kontrol noktası aşağıda sıralanmıştır. Soğutma şikayetlerinizde cihazınızdaki bu bahsi geçen alanların mutlaka kontrolü yapılmalıdır.

Klima Neden Soğutmaz

Klima Neden Soğutmaz?

Klimanın içerisindeki parçalar başta olmak üzere ortamdaki eşyaların, klimayı kullanma şekliniz, klima ayarları ve tesisattaki detaylar performansını belirler. Bu parça ve detaylarda bir sorun olması halinde klimanız stabil çalışmaz.

1 – Klima ayarlarına dikkat edilmesi gerekir

Yaz aylarında ‘Cold’ ya da ‘Kar Sembolü’ moduna alınmalıdır. Çoğu kullanıcı kar sembolünü ısıtmaya yarayan kış modu, güneş sembolünü ise soğutmaya yarayan yaz modu olarak bilmektedir. Ancak ayarlar tam tersidir.

Klima Gazınızı Mutlaka Kontrol Ettirin

2 – Klima Gazınızı Mutlaka Kontrol Ettirin

Eğer gaz miktarında azalma ya da farklı bir sorun var ise işlevini yerine getirmeyecek, ortamı soğutamayacaktır. Uzun süre klimada gaz bulunmadan çalışması farklı sorunlarıda beraberinde getirebilir. Bu nedenle mutlaka gaz dolumunu yaptırınız. Klima gazları kısa sürede bitmez bu nedenle bir kaç yılda bir gaz dolumunu eksiksiz yaptırın. Firmamız tüm klima modelleri için klima gazı dolumu yapmaktadır.

3 – Klima Motoru Arızasında Cihaz Soğutmaz

Klima motoru, kalbi olarak görülür. Motorda bir problem olması halinde gerekli sirkülasyon sağlanamaz ve klimanız iyi soğutmaz. Klimanın farklı aksam parçaları, elektronik sorunlar, elektrik enerji sorunlarıda motoru etkileyebilir. Motor arızasında klima çoğu zaman hiç çalışmayabilir. Bu durumda sorunun net kaynağı motor olacaktır. Ancak performans düşüklüğü, kalitesiz çalışma durumlarında da motor arıza tespiti yapılması gerekir.

Klima Motoru Arızasında Cihaz Soğutmaz

4 – Klima Dış Ünitedeki Arızalarda Soğutma Yapmaz.

Dış ünite fanının arızalı olması durumunda klimanıza soğuk hava verilemez. Klima dış üniteleri her ne kadar sıkça arıza yapmasada açık alan yada olumsuz dış etkenlerden kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Klima dış ünitelerinde kullanıcıların en sık yaşadığı sorun fan arızalarıdır. Klima Çalıştığı Halde Neden Soğutmaz? şikayetiniz varsa dış ünite arıza tespiti mutlaka yapılmalıdır.

5 – Klima Tesisat Borularında Arıza Varsa Soğutmaz

Klima borularında ezilme, kaçak ya da temassızlık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu sorunlar klimanızın hiç ya da az miktarda soğutmasına sebep olur. Genelde yapı içinde yapılana farklı tadilat ve tamir işlerinde klima boruları zarar görebilir. Diğer sıkça yaşanan durumda klimanın farklı bir adrese taşınması durumunda kullanılan eski boruların sebep olduğu sorunlardır.

Klima Filtreleri Tıkalıysa Soğutma Yapmaz

6 – Klima Filtreleri Tıkalıysa Soğutma Yapmaz

Filtreleri düzenli olarak temizlemeli ve tıkanmasını önlemelisiniz. Filtre tıkandığında klimanız stabil bir şekilde çalışsa bile havayı iyi şekilde üfleyemeyecektir. Filtrelerin yetersiz olması klimadaki performansı en düşük seviyelere çekecektir. Klima çalışsa dahi yüksek verim olmayacaktır. Bu nedenle filtre klima bakımı yapıldığı esnada periyodik olarak filtrelerin temizliği yada değişimi yapılmalıdır.

7 – Klima Kartı Arızalıysa Soğutmaz

Klima kartı ya da katalizör kısmında problem olması halinde ilk döngü verilemez. Bu da soğutmayı etkiler. Klima kartı yanabilir, arızalanabilir ve kullanılmaz hale gelebilir. Klima kartı genelde maliyetli bir parça olup bir kullanıcı değiştirmek istemeyebilir. Kartın onarımı her ne kadar mümkün olsa da çoğu zaman değişim daha uzun ömürlü çözümler sağlar.

Klima Kartı Arızalıysa Soğutmaz

Klima Soğuk Üflemiyor Çözümü Nedir?

Evinizde ya da işyerinizde yer alan klimanız tüm ayarları yapmanıza rağmen soğuk hava üflemiyorsa, aşağıdaki adımları takip edebilirisiniz.

  • Kumanda ve klima ayarlarınızın mutlaka soğutmaya uygun şekilde olduğunu ve FAN ayarının düşük seviyede olmadığına dikkat edin. Çoğu kullanıcı ayarlamaları yanlış yaptığı için klimada sorun olmasa bile soğuk / sıcak üflemez.
  • Klimanızın hava akışını kesecek eşya ve parçalardan uzak durun. Özellikle klimanın önüne koyulan dolap gibi havayı kesen eşyalar, hem daha fazla enerji tüketmesine sebep olur hem de performansını etkiler.

Klima Çalıştığı Halde Neden Soğutmaz? 7 Kontrol Noktası yazımız hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz. Merkez Teknik Klima Servisi olarak her marka ve model klima için sizlere net çözümler sunuyoruz. Samsung, Mitsubishi, Panasonic, Fujitsu, Baymak, Alarko, Vaillant, Daikin, Bosch, Lg, York, Arçelik, Beko ve diğer tüm marka modellerde teknik servis hizmetimiz vardır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *