İstanbul Klima Servisi
444 67 02

Klima Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır? 7 Arıza Kaynağı

Klima Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır? 7 Arıza Kaynağı

Klima motorunun neden anlaşıldığını anlamak için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Klimada her parça önemli olsa da özellikle motorun bozulması halinde klima tamamen işlevsiz hale gelir. Öncelikle klimanın bozulma nedenlerini araştırmalı ve bu belirtilerin sizin klimanız ile uyumlu olup olmadığını anlamalısınız. Eğer emin olduysanız ya da tam olarak sorunu belirleyemiyorsanız klima servisini 444 67 02  numaradan arayarak çağırmanız halinde hızlı bir şekilde müdahale edilecektir.

Klima servisini çağırırken kendi markanıza uygun bir servisi tercih etmeniz, üründeki sorunların daha hızlı anlaşılmasında kolaylık sağlayacaktır. Merkez klima servisi firmamızda tüm klima marka ve modellerine en uygun parçalara hızlıca erişebilirsiniz. Klima Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır? sorusunu soran cihaz sahibi ve ziyaretçilerimize aşağıda 7 Arıza Kaynağı hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır.

Klima Kompresör Arızası Nasıl Anlaşılır

Klima Kompresör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kompresör yani klima motorundaki arızayı anlamak için aşağıdaki adımlar uygulanır;

 • Kompresörde yer alan kutup başları, avometre adı verilen bir araç ile test edilir.
 • Motor hiç devreye girmiyorsa ya da girdikten kısa süre sonra duruyorsa, kapasitör kontrol edilir.
 • Motorunuz cızırtılı çalışıyorsa veya ıslık, sürtünme gibi sesler geliyorsa kompresörde arıza olduğu anlaşılır.
 • Klimanız artık yeterli performansta değilse; gaz bitmiş ya da motor arızalanmış olabilir.

Klima Motorunu Arıza Nedenleri Nelerdir

Klima Motorunu Arıza Nedenleri Nelerdir?

Yeni nesil klimalar ve sürekli gelişen teknolojik klimalar hali ile daha donanımlı ve elektronik olarak karşımıza çıkar. Buda arıza kaynağının sürekli çeşitlenmesine neden olabilmektedir. Güncel olarak piyasada kullanımı yapılan klima modellerinde motor arızasına neden olan sorunlar aşağıda belirtilmiştir. Klima Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır? 7 Arıza Kaynağını hemen gözden geçirebilirsiniz.

1. Klima Enerji Akım Kabloları Motor Arızana Neden Olur

 • Klimanıza gelen elektrik kablolarında veya soketlerinde yanma, aşınma, kaçak, kopma olması durumunda motor yeterli elektrik alamadığı için çalışmaz.

Klima Kapasitör Arızasında Motor Etkilenir

2. Klima Kapasitör Arızasında Motor Etkilenir

 • Kapasitör, klimanıza ilk devri ve gücü veren parçadır. Bu parçada sorun olması halinde devir motora ulaşmaz ve çalışmamasını sağlar. Bu sorunda kişisel olarak gözlemle tespit yapmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle profesyonel destek almanız çok daha doğru bir karar olacaktır. Servis işlemleri sırasında bu alanın kontrolünün yapıldığından emin olunuz.

3. Klima Anakart Arızası Motoru Devre Dışı Bırakabilir

 • İç veya dış ünitede yer alan anakart parçasında arıza olması halinde motora yeterli miktarda güç gönderilemez. Klima cihazlarının en önemli parçası anakart olmaktadır. Genelde klima kart tamiri yapan teknik servis bulmanız kolay değildir. Her klima tamircisi kart tamiri yapamaz. Firmamız Merkez teknik klima servisi bünyesinde anakart tamiri yapılmaktadır. Tamir öncesinde arıza tespiti önem arz eder.

Klima Anakart Arızası Motoru

4. Klima Sinyal Kablo Bozuklukları Motoru Çalıştırmaz

 • Sinyal kablolarının bozulması halinde klima ve motoruna emirler gitmeyeceği için kendini çalıştırmayacaktır. Klimanın sinyal kablolarındaki arıza gözlemle tespit edilmez. Kullanıcak teknolojik ekipman ile kablolardaki bağlantı ve akım sorunları tespit edilebilir.

5. Klima Gazı Biterse Motor Çalışmayabilir

 • Klima gazının bitmesi halinde gaz yeterli miktarda ulaşmaz ve motora arıza verir. Bazende klima normal seviyede çalışır ancak soğutma yapmaz. Bu durumda motor arızası değil sadece gaz eksikliği sorunu ortaya çıkar. Hemen klima gaz dolumu yaptırmanız tavsiye edilir.

6. Cihaz Boru Tesisatı Kontrol Edilmeli

 • Boruların ve tesisatın mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Kaçak, kopma, delinme ya da bağlantı noktalarındaki temassızlık klima motorunuzun stabil çalışmasını engeller. Borular uzun yılladır kullanılıyorsa zaman içinde çevresel etkenlerden kaynaklı orun yaşamış olabilir. Lütfen teknik servise kontrolünü yaptırınız.

Klima Kompresör Arızası Motoru Etkiler

7. Klima Kompresör Arızası Motoru Etkiler

 • Her parça gibi kompresör yani klima motorunun da bir ömrü vardır. Ömrünü doldurması halinde parça bozulur ve çalışmaz. Yenisiyle değiştirilmesi sorunu çözer. Merkez teknik klima servisimizde tüm klima parça ve aksamlarında değişim ve onarım yapılması mümkündür. Her tür teknik arıza için bize ulaşabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

Klima Motoru Nasıl Tamir Edilir?

Klima motoru aşırı karmaşık bir yapıda tasarlanmıştır. Bu sebeple tamiri uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bazı durumlarda tamiri mümkün olmamakta ve parça yenisiyle değiştirilerek sorun çözülmektedir.

Klima Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır? 7 Arıza Kaynağı yazımız gibi klima ile ilgili bir çok soruna çözümü firmamızda ve sitemizde bulabilirsiniz. Uzman deneyimli teknisyenlerimizle sizlere en iyi çözümleri en hızlı şekilde en uygun fiyatlarla sağlıyoruz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *