İstanbul Klima Servisi
444 67 02

Klima Neden Sıcak Hava Üflemez? 8 Nokta Kontrol

Klima Neden Sıcak Hava Üflemez? 8 Nokta Kontrol

Klimalar genellikle soğutma için tercih edilse de kış aylarında konut-işyerlerinin ısıtılması ya da iklimlendirme gereken fabrikalarda tercih edilebilir. Klimalar soğutmayla birlikte ısıtma işlemi de yapabilir ve ortama sıcak hava verir. Klimanın içerisinde ya da dış ünitede yer alan parçalarda bir sorun olması veyahut borularda kaçaklık vs. yaşanması halinde klimanız tam performans çalışmaz; ısıtma/soğutma gibi görevleri yerine getiremez.

Klima Neden Sıcak Hava Üflemez?

Klimalarda sık yaşanan arıza ve şikayetlerden biride sıcak hava üfleme olara karşımıza çıkmaktadır. Klima Neden Sıcak Hava Üflemez? 8 Nokta Kontrol teknik birimimiz tarafından aşağıda maddeler şeklinde sizlere sunulmaktadır. Her ne kadar klima çalışma prensipleri marka ve modellerde benzer olsa da yeni teknoloji klimalarda farklılıklar gösterebilmektedir. Klima servisi konusunda 20 yıllık birikim ve deneyime sahip olan firmamızdan cihazlarınızla ilgili her türlü desteği alabilirsiniz. 444 67 02  çağrı merkezi üzerinden klima tamir & onarım ve bakım işlerinizle ilgili talepte bulunabilirsiniz.

Klimanın Sıcak Hava Üflememe Nedenleri

Klimanın Sıcak Hava Üflememe Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Klimanın sıcak üflememesi konusunda en çok karşılaşılan durumlar; klima gazının bitmesi, ayarların doğru yapılmaması ya da kaçak olmasıdır. Sıcak üflememe nedenleri ise şu şekildedir;

  1. Klimanız kapalıysa ya da elektrik gelmiyorsa; ısıtma işlemini yapamayacaktır. İlk olarak elektrik kablolarını ve sigortaları kontrol edin, elektriğin klimanıza ulaştığından emin olun. Aksi bir durum yaşanırsa müdahale etmeden elektrik servisini çağırın.
  2. Klima açıldıktan sonra kumandanız kapalı, sinyal kablosu bozuk ya da pili bitmiş olabilir. Kumandayı kontrol edin eğer çalışmıyorsa yenisiyle değiştirin.
  3. Kumandanızda sorun yoksa genellikle ayar kısmının hatalı yapılması nedeniyle sıcak havaya geçilmez. Kumandanızın üzerinde yer alan ‘mode’ tuşuna basarak ‘heat’ ya da ‘güneş’ sembolüne geçin.
  4. Isıtma derecesiniz belirleyin, ortam sıcaklığının üzerinde bir rakam vermeniz gerekir. Eğer düşük verirseniz, klima ortamın sıcaklığını normal görecek ve kendini çalıştırmayacaktır.
  5. Klimalarda fan hızı başlangıç yani en düşük olarak gelir. Eğer bu hız yetersiz kalıyorsa; fan hızını arttırın. Bunu da kumandanızın üzerinde yer alan ‘Fan’ ya da ‘Pervane’ tuşundan yapabilirsiniz.
  6. Dış ünitede sorun olması halinde sıcak hava üflemeyecektir. Üniteyi ve içerindeki parçaları kontrol ettirin. Hatalı olan parçayı değişin.
  7. Klimanızın gazının bitmesi halinde doğru bir şekilde çalışmaz. Klima gazının yeniden doldurulması gerekir. Ancak doldurmadan önce tekrar aynı sorunu yaşamamak için gazın bitme nedenlerini araştırın ve borularda kaçak olup olmadığını kontrol edin.
  8. İç ünitede yer alan filtre ya da borular tıkanmış olabilir. Filtrelerin çıkartılarak temiz su ile temizlenmesi ve tıkanma varsa bu tıkanıklıkların açılması gerekir. Yapılan bu işlem sonrası problem çözülür ve hava akışı stabil hale gelir.

Ayrıca sıcak hava üfleme sorununu yaşamamak için her yıl düzenli olarak klima iç ve dış periyodik bakımlarını yaptırmayı unutmayın. Klima bakımı performans kaybını öneleyen en önemli konuların başında gelir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *